SSK Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır

Sigortalılar için ssk hizmet dökümü nasıl sorgulanır konusunda detaylarıyla öğrenerek ssk sorgulama yapıldığında prim sayısı gibi parametrelerin ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

Çalışan her işçi ve memurun bir hizmet dökümü vardır. Özel sektörde çalışanlar ssk hizmet dökümü alarak sigortadaki durumlarını öğrenebilirler. Memurlar da aynı şekilde gün dökümü bilgisi alabilirken, bağkurlular prim sorgulama yapmak için e-devlet sistemini kullanırlar.

Ssk hizmet dökümü nasıl sorgulanır sorusuna gelmeden önce bilinmesi gereken bazı ayrıntılardan söz edeceğim.

SSK Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır
SSK Hizmet Dökümü Nasıl Sorgulanır

Ssk hizmet dökümü Tc no ile alınabilen hizmet bilgisinin yer aldığı online sorgulama dökümüdür Bu döküm alınırken Tc kimlik numarası yeterlidir. Ssk hizmet dökümünde, işe giriş tarihi, ödenen prim sayısı, kazanca esas prim miktarı (sigortaya bildirilen brüt maaşınız) ve toplam prim sayıları yer almaktadır. İşe giriş ve işten çıkış tarihleri sigorta prim sayısının yanında parantez içinde yer almaktadır.

Ssk hizmet dökümünde yer alan bir diğer parametre de prim sayısını belirten alandır. Burada tam zamanlı çalışan işçilerin 30 gün üzerinden gün sayıları görüntülenir. Bu alan genel olarak standarttır. Yani bir işyerinde 1 ay çalıştıysanız buradaki rakam 30 olacaktır. Brüt maaş miktarı ise, işverenin sigortaya bildirdiği, çalışanın maaşını gösteren parametredir. Yüksek maaş ödeyip asgari ücretten ssk primi ödeniyorsa bu alandan görebilirsiniz. Unutmayın ki normalde brüt maşınız net maaşınızdan bir miktar daha yüksektir. Eğer burada düşük rakam görüyorsanız, patronunuz devletten vergi kaçırmakla kalmayıp sizin emeklilik planlarınızı da bozmaya yöneliktir.

Ssk hizmet dökümü almak için esgm uygulamasına giriş yapmamız gerekiyor. Bu bağlantıya sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Buraya girdikten sonra istenilen Tc no’da yazan bilgiler aynen girilip sorgula denilir. Daha sonra açılan kişisel ssk sayfasında yer alan hizmet bilgisi kısmına girdiğinizde ssk hizmet dökümü sonuçları ekrana dökülür. İster yazdırabilir, isterseniz bilgisayara kaydedebilirsiniz.

SSK Dökümü

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir