Şifresiz SGK Sorgulama

SGK sorgulama artık şifresiz yapılabiliyor. Ssk ve memurlar sigorta prim sorgulama yapmak istediklerinde e-hizmetlerden yararlanarak sgk sorgulama dökümünü alabilirler.

SGK’nın son yıllarda en taktir gören uygulaması e-sgm sistemi çerçevesinde pek çok işlemin internet ortamında yapılabilmesidir. Bu uygulama ile birlikte vatandaşların sigorta durumları ile ilgili pek çok bilgisine ulaşması mümkün hale gelirken diğer yandan SGK İl Müdürlükleri’ndeki yoğunluk da azaldı. Haliyle rutin işlemler artık çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

En sık kullanılan SGK sorgulama işlemlerinin başında ise hizmet dökümleri geliyor. Sigortalı çalışanlar primlerin ödenip ödenmediğinden, prim borçlarının olup olmadığına kadar sigortaları ile ilgili tüm güncel verileri yapacakları basit bir sorgulama işlemi ile öğrenebiliyorlar. Dolayısıyla resmi kurumlara yazılı dilekçe ile başvuru yapmalarına gerek kalmıyor.

E-kesinti sorgulaması ile maaşlardan yapılan ve yapılacak olan kesintiler de rakamları ile birlikte öğrenilebiliyor. İntibak fark işlemleri, ilişiksizlik belgesi başvurusu, reçete ve ilaç kullanım süreleri, çalışılmadığına dair bildirim girişi, rapor bildiriminin yapılması ve daha pek çok işlem online olarak gerçekleştirilebiliyor. Üstelik tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için vatandaşların bazı kimlik bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapmaları yeterli oluyor.

Sisteme girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olan tüm işlemleri kontrol edebilirsiniz. Tabi burada da bir sınırlama var. Ama online olarak sgk e-hizmetleri kullanarak farklı menülerden bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şifresiz

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir