SGK işe Giriş Sorgulama

Sigortalı olarak başladığınız bir iş yerinin primini ne zaman ödemeye başladığını öğrenmek için SGK işe giriş sorgulama yapmanız yeterlidir.  Hem yeni işe girenler hemde işten çıkış yapanlar için sgk işe giriş sorgulama yapmak oldukça önemlidir.

Sgk işe giriş sorgulamasını yaparak sigortanızın başladığı tarihi öğrenebilirsiniz. Bu sorguyu yapanlar genellikle ne zaman emekli olurum hesaplamasını yapacak olanlar ve işe yeni giriş yapanlardır. Ne zaman emekli olacağını öğrenmek isteyen kişi, hesaplama yaparken sigorta başlangıcını sisteme girmeli ve işlemine öyle devam etmelidir. İşe yeni giren kişi ise sigortalı mıyım? sorusunun yanıtını en kolay bu şekilde alabilir. Sgk’lı olarak işe ne zaman başladığını öğrenmek için, yeni çalışanlar 1-1 buçuk ay sonra sorgulama yapmaları yararlı olacaktır. Çünkü sgk primleri sisteme geç girilmektedir.

SGK işe Giriş Sorgulama
SGK işe Giriş Sorgulama

Çalıştığı işten çıkarılan kişiler de sgk işe giriş sorgulama yaparlar. İşten kendi isteği dışında çıkarılanlar ile kendi isteğiyle iş akdini tek taraflı feshedip tazminat almak isteyen çalışanlar, sgk işe giriş tarihini öğrenip ona göre kıdem tazminatı, ihbar tazminatı hesaplamasını yaparlar. Tazminat konusunda sigortalı olarak işe giriş tarihi ile işten çıkış tarihi bilgileri baz alınır. Örnekle anlatmak gerekirse, 2013 yılında çalışmaya başladınız ve işveren sigortanızı 2014 yılına kadar yapmadı. Bu durumda kaçak çalışmış olursunuz ve 2014 yılında sigortanızın yapılması durumunda yasal olarak hak kazanırsınız. Bu gibi durumlara dikkat etmenizde fayda var.

Sgk işe giriş tarihini öğrenmek için yapılacak olanlar da ssk sorgulama ile aynıdır. Bir nevi ssk sorgulama yapıp hizmet dökümü aldığınızda dokümanda yer alan bilgiler sayesinde işe giriş tarihinizi öğrenebilirsiniz.

Esgk sistemi üzerinden ssk sorgulama paneli olan esgm (online sosyal güvenlik merkezi)’ye girip tc no ile işlemlerimizi yapıyoruz. Kimlik bilgilerini doğru girip sorgula komutunu verdiğimizde karşımıza çıkan sayfanın sağ köşesindeki hizmet bilgisi alanına giriyoruz. Burada işçiler 4a hizmet bilgisi alanına girerler. Seçimi yaptıktan sonra karşımıza ssk sgk hizmet dökümü çıkar. Bu alanda sigortanızın başladığı günden son tarihe kadar ödenen tüm sgk primleri yer almaktadır. Dokümandaki tarih kısmına geldiğinizde örnekle 2013 yılı sgk prim aylarının herhangi birinin yanında 06/11 şeklinde bir ibare gördüğünüzde sgk işe giriş tarihini öğrenmiş olursunuz. Yani 2013 yılının 6 kasım tarihinde sigorta başlangıcının yapıldığı belirtilmektedir.

Sgk ssk  işe giriş tarihini öğrenmek isteyen ve sorun yaşayanlar bize sorularını sorabilirler.

SGK işe Giriş Sorgulama

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir