E Devlet ile SGK Sorgulama

E devlet sorgulama sisteminin bir parçası olan sgk sorgulama ile sgk hizmet dökümü alıp sigorta prim sayısının toplamını öğrenebilirsiniz.  SGK ile ilgili işlemlerinizin bir çoğunu E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.bunun için yalnızca en yakın PTT şubesinden E-Devlet şifresi almanız  gerekmektedir.PTT şubesi işlem ücreti olarak 2 TL ödeme almaktadır.E-Devlete giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizin bazılarını düzenleyebilirsiniz.Örneğin şifreyi değiştirebilir ya da aktif e-posta adresinizi E-Devlet otomasyonuna kaydedebilirsiniz.Bu işlemleri yapmanızı mutlaka öneriyorum ancak şifre değişikliği yaparken telefon numaranız gibi başkaları tarafından kolay tahmin edilecek şifreler yapmayın.Bu konuda olabildiğince dikkatli olmalısınız.

E Devlet ile SGK Sorgulama
E Devlet ile SGK Sorgulama

Gelelim e Devlet ile SGK Sorgulama işlemine;
E Devlet şifrenizi öğrendikten sonra Türkiye.gov.tr adresine giriniz.Burada sayfanın yukarısındaki “E-Hizmetler” e tıklıyoruz.Açılan sayfada bir çok sorgu çeşidir bulunmaktadır.
Bu sayfada SGK ile ilgili kısımda yine SGK bünyesindeki birçok sorgulama  seçeneği mevcuttur.E Devlet ile SGK sorgulama yapmak için bu seçeneklerden “4A Hizmet Dökümü” ne tıklıyoruz.Karşımıza sorgulama giriş sayfası çıkacak.”Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıkladıktan sonra “e Devlet şifresi” seçeneğini seçerek giriş yapıyoruz. Buradan sonra 4A Hizmet dökümü karşınıza çıkacaktır.

Elimden geldiğince E Devlet ile SGK sorgulama nasıl yapılır anlatmaya çalıştım.umarım faydalı olmuştur.

E-Devlete giriş yaptıktan sonra ayrıca E Devlet ile SSK sorgulama, E Devlet ile prim sorgulamai E Devlet ile emeklilik sorgulama, E devlet ile Hizmet Sorgulama, E devlet ile emeklilik yaşı hesaplama işlemlerini de yapabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir