Bağkur Affı 2014

Yaklaşık 1,5 milyon bağkur borçlusuna af geliyor. Meclisteki torba yasa tasarısına 1 milyon 346 bin 108 Bağ-Kur’luyu affedecek madde eklenecek. 2014 Bağkur Prim Borcu Affı ve detayları haberimizde.

Geçmiş yıllardan kalan Bağkur prim borcu sebebiyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan ve diğer şartları sağlamalarına rağmen emekli olamayan Bağkur’lulara meclisten af geliyor.

TBMM’deki alt komisyon görüşmelerinde Bağkur’luların birikmiş prim borçlarının dondurulması konusu görüşüldü. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, Kurum’un alacakları hakkında detaylı bilgileri verirken, cezalarıyla birlikte şu an bağkurlulardan 85 milyar lira alacaklarının olduğunu anlattı.

CHP’li Rahmi Türeli ve Bülent Kuşoğlu ile MHP’li Mehmet Günal, Sosyal Güvenlik Kurumu’un toplam prim gelirlerine istinaden alacakların çok yüksek miktar olduğunu belirtti. SGK yetkilileri de bu miktarın 24 milyar liralık bölümünün uzun süreli olduğunu belirtince, CHP ve MHP milletvekilleri ile AK Parti’li alt komisyon başkanı Vedat Demiröz, borçların dondurulmasını önerdi.

SGK: “BİZ DE ÇALIŞMA YAPTIK”

SGK yetkilileri, kendilerinin de bu yönde bir çalışma yaptıklarını, ancak yasa teklifi Meclis’e sunulurken son anda vazgeçildiğini belirtti. İktidar ve muhalefet milletvekilleri, konunun üst komisyonda çözüme kavuşturulmasını kararlaştırdı.

BAĞKUR SİGORTALILIKLARI DONDURULACAK

Edinilen bilgilere göre, öngörülen düzenleme uyarınca 12 aydan fazla borcu bulunan Bağ-Kur’lulara üç aylık süre tanınarak anapara borçlarını ödemeleri istenecek. Borcunu ödeyemeyenlerin borçlu oldukları döneme ilişkin sigortalılık süreleri dondurulacak ve borçları da yok sayılacak. İleride ellerine para geçtiğinde, hesaplanacak borçlarını kısmen veya tamamen ödeyerek yeniden sigortalılık sürelerini canlandırabilecekler. Sayıları 1.3 milyonu aşan Bağ-Kur’luların borçlarının 16.6 milyarı anapara olmak üzere 23.1 milyar lira olduğu bildirildi.

BAĞKUR PRİM BORCU OLANLAR EMEKLİ DE OLABİLECEK

SGK Sosyal Güvenlik Kurumu  yetkilileri, Kuruma borcu olan Bağkurluların sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını, emekliliği hak etmiş olanların da emekli olamadığını belirtti. Bağkur prim borçlarının dondurulmasıyla birlikte Bağkur’lular için temiz bir sayfa açılmış olacak ve sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar.

Emekliliği hak etmiş olanlar da emekli olabilecekler. Mesela 20 sene Bağkur’lu olarak çalışan ve son yıllarında işleri bozulduğu için 3 yıl prim borcu bulunan bir kişi, sonradan beş yıl işçi olarak çalıştıysa işçi statüsünde emeklilik hakkı bulunmasına rağmen borcundan dolayı emekli olamıyordu. Bu düzenlemeyle emekliliğinin önündeki engel kalkacak.

Bağ-Kur’luların SGK’ya olan toplam prim borçları (Milyon TL)
12 aydan az 915
12 ay ve üzeri 23.124
24 ay ve üzeri 21.462
36 ay ve üzeri 19.150
48 ay ve üzeri 16.694
60 ay ve üzeri 14.231
Toplam 24.039

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir