SSK Dökümanı Nasıl Alınır?

Sigortalı primi ödenerek çalışılan süreği görmek için ssk dökümanı alabilirsiniz. Ssk dökümanı nasıl alınır konusu ssk sorgulama ile aynı hizmet dökümü işlemidir. İkisinde de hizmet dökümüne ulaşmak gerekir.

Günümüz insanının işe girişte en çok ilgilendiği konu ssk durumudur. Ssk’lı olarak çalışmaya başlayacak olan çalışan, sigortasının maaşı üzerinden mi yoksa asgariden mi ödeneceğini bilmek ister ve bunu ön görüşmede sorar. Bazı işverenler maaş üzerinden sigorta priminin ödeneceğini belirtse de gerçekte öyle olmaya biliyor. İşte bu gibi durumlara maruz kalmamak için ssk sorgulama yaparak ssk dökümanı almak gerekiyor.

SSK Dökümanı Nasıl Alınır?
SSK Dökümanı Nasıl Alınır?

SSK Dökümanında yer alan bilgiler ışığında sigortamızın brüt kaç paradan ödendiğini öğrenebiliyoruz. Bu durum kimilerinin pek dikkatinde olmuyor. Bu da aslında o kişilerin geleceğine vurulan bir darbe olarak ilerleyen yıllarda karşılarına çıkacak. Ssk dökümanı almayıp patronun sözüne inananlardan biri de benim. Tam 6 sene ssk primim ödenmedi ve ben bu sürede hiç hasta olmadım ve hiç sorgulama ihtiyacı duymadım. Gençliğinde vermiş olduğu bir vurdumduymazlık sonucunda bir daha telafisi olmayacak bir mağduriyetle karşı karşıya kaldım.

Kendi hayatımdan da verdiğim örnekteki gibi, siz işinizi sağlama alıp ssk sorgulama yapmayı ihmal etmeyin ve ssk dökümanını iki ayda bir de olsa inceleyin. Çünkü bazı olayların bir daha geri dönüşü maalesef ki olmaya biliyor.

SSK Dokümanı Nasıl Alınır?

SSK Dökümanı almak için standart ssk hizmet dökümü işlemleri yapılır. Yani, esgm üzerinden hizmet bilgisi sorgulama alanına girilir ve tc kimlik numarası ve istenilen diğer bilgiler yazılır. Daha sonra sorgula butonu yardımıyla açılan yeni sayfadaki hizmet bilgisi alanından ssk dökümanına ulaşılır. Burada işe girdiğiniz tarihler ve ödenen prim tutarlarıyla birlikte maaşınızın sigortaya ne kadar bildirildiğini görüntüleyebilirsiniz. Eğer bu kısımda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız gerekli yerlerle iletişime geçip sorunu düzeltmenin yollarını arayabilirsiniz.

SSK Dökümanı

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir