SGK SSK Prim Sorgulama

Geçmişte SSK Sorgulama, SGK Prim Sorgulama, 4A Hizmet Dökümü, 4B Hizmet Dökümü, 4C Hizmet Dökümü, Emeklilik Hesaplama gibi işlemler yalnızca E Devlet kapısına giriş yapılarak öğrenilebiliyordu.

E Devlete giriş yapmak kolay olsa da, şifrenin PTT şubelerinden alınması, unutulması, belirli periyotlarla güncelleme gerektirmesi gibi sorunlardan dolayı, çalışanlar için neredeyse bir işkenceydi.Üstüne birde böyle basit bir şifre öğrenme işlemi için 1 TL gibi bir ücret talep edilmesi olayı daha da sinir bozucu bir hale getiriyordu.

Bu sistemin meydana getirdiği sorunlardan dolayı SGK Prim Sorgulama vb. gibi belirli aralıklarla kontrol gerektirebilen bilgilere ulaşmak zordu. Çalışanlar primlerinin yatıp yatmadığını, alınan maaşa göre mi, yoksa asgari ücrete göre mi, prim yatırıldığını öğrenebileceği SGK Prim Sorgulama işlemi, oluşan mağduriyeti gidermek için, tekrar kimlik bilgileriyle yapılabilir hale getirildi. Şifresiz SGK Prim Sorgulama ile elde ettiğiniz bilgiler ile aynı zamanda Emeklilik Sorgulama ‘sı, Gün Sorgulama ‘sı gibi işlemleri de yapabilirsiniz. Gelelim, SGK Prim Sorgulama ‘sının nasıl yapıldığına…

SGK Prim sorgulama ‘sı yapmak için önce SGK’nın sitesine girip oradan esgm bağlantısına giriyoruz.Burada karşımıza çıkan formda T.C kimlik no, nüfusu kayıtlı olunan il, cilt no, doğum yılı girildikten sonra güvenlik kodu bölümünde ki resimde yazan karakterleri(harf,rakam) güvenlik kodu kutusuna doğru bir şekilde girip sorgula düğmesine tıkladığımız zaman sisteme giriş yapmış oluruz.

Giriş sayfasındaki formda istenen tüm bilgiler nüfus cüzdanınızda mevcuttur.

Giriş yapıldıktan sonra karşımıza çıkan ekranın sağ tarafındaki menüde “Hizmet Bilgisi 4A”ya tıkladığımızda şifresiz SGK Prim Sorgulama ‘sı işlemi tamamlanmış olur.Yeni açılan sayfa SSK Hizmet Dökümü bilgilerini içermektedir.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir