SGK SSK İşe Girmeden Önce Doğum Yapmak

SGK, SSK. Ali Tezel, işe girmeden evvela doğum yapacak olan kadınlar dikkat etsin dedi. Doğum borçlanması ve bayanlarda erken emeklilik konularında detaylıca bilgiler bulabilirsiniz.

mevcut durumda yalnızca SSK\`lı çalışan kadınlar, SSK çalışması başladıktan sonra yaptıkları doğumları borçlanabiliyor ve en fazla 2 doğum için (her bir doğum için 720 gün olmak kaydıyla) 1440 günlük süre kazanabiliyorlar. Yani Bağ-Kur\`lu kadınlar, doğum borçlanması yapamıyor, SSK işe girişinden öncelikle yapılan doğumlar da borçlanılamıyor. Torba yasa\`da yapılacak düzenlemeyle doğum borçlanma sayısı üç\`e çıkıyor, bununla birlikte sigortalı olmaksızın önce yapılan doğumlar da borçlanılabilecek. Bağ-Kur\`lu kadınlar da doğum borçlanması yapabilecek.

çOCUK ARTTıKçA EMEKLiLiK KıSALıR

Torba kanun taslağına göre, kadının doğurduğu ilk çocuk için 6 ay, ikinci çocuk için 1 yıl, üçüncü ve sonraki çocukların her biri için 2 yıl emeklilik yaşından düşülecek. Bu uygulama sırf 2014 yılından sonraki doğumlar için geçerlilik kazanacak, bununla birlikte kadının çalışma hayatında yer alması, yani adına SSK primi ödenmesi şartıyla olacak. çalışma Bakanı Faruk çelik, çalışan kadına çocuk teşvikini de amaçladıklarını, çocuk sayısına göre hanım çalışanların emeklilik yaşının erkene alınacağını anlatım etmişti. çocuk sayısı arttıkça da şimdiki tasarıya göre emeklilik yaşı yukarıdaki bu gibi olacak, yani doğum yapıldıkça emeklilik yaşı azalacak. öte yandan, erken emeklilik sırf emeklilik yaşının öne çekilmesiyle olmayacak. Emeklilik için lüzumlu prim gün sayısının, çocuk sayısına bağlı olarak düşürülmesi de tasarıda var. ilk doğum için 300 gün, ikinci doğum için 320 gün, sonraki doğumların her bir tanesi için 350 gün, prim ödeme gün sayısından indirilecek. bitkisel sadece hem doğuran hem de çalışan kadın için geçerli olacak.

meslek SAATLERi KADıNA GöRE OLACAK

Kadını hem istihdamda tutup yada istihdama alıp hem de doğurmasına, çocuk bakmasına yardımcı olacak bir metod de çalışma saatlerinin doğum yapan kadına göre düzenlenmesi. Normalde \”esnek çalışma modeli\” dediklerinde tüylerim diken diken olur. Zira, esnek çalışma demek, tıpkı ücrete birden çok aşırı işçinin çalıştırılması demektir. Yani bir insanın çalışmasını ve ücretini ikiye bölüp, iki işçiye paylaştırmaktır. fakat, Aile Bakanlığı\`nda hazırlanmakta olan tasarıya göre; bayan bakacağı ve kreşe vereceği çocuğu ile meslek saatlerini uyumlu hale getirecek. Yani kadının çalışma saatleri, bebeğinin ve ya çocuğunun kreşe veriliş ve alınış saatlerine göre ayarlanacak.

6 AYA KADAR TAM üCRETLi ESNEK çALışMA

Doğum öncesi ve sonrası ücretli izni biten kadınlar için, ilk çocuk sonrası altı aya kadar yarı zamanlı esnek çalışma getiriliyor. Pakette ikinci ve üçüncü çocuğu yapan anneye daha uzun esnek çalışma imkânı verileceği de yer alıyor. Yani doğum yapan kadın, doğum izni bittikten sonra çocuğunu kreşe vermek için devlet öncelikle aylık 300 lira destek verecek. Sonrasında da kreşe çocuğu bırakma ve kreşten çocuğunu alma saatlerine göre diğer işçilerden daha az çalışacak fakat ücretini tam alacak. çalışmadığı sürelerin ücretini devlet işverene, kadına vermek üzere verecek. ayrıca SGK primleri de çalışmadığı saatler için Aile Bakanlığı\`nca karşılanacak.

YARı ZAMANLı çALışMA HAKKı DA GELiYOR

– Esnek çalışma, \”yarı zamanlı çalışma\” hakkını içerecek. Buna göre kadınlar, doğum izni sonrasında kendi isteklerine göre \”sabahtan öğlene kadar\” veya \”öğleden akşama kadar\” çalışama hakkına sahip olacaklar.
– Esnek çalışma hakkı için kadına tanınan süre, ilk çocuğunu oluşturan anne için altı ayla kısıtlı olacak. ikinci ve üçüncü çocuğunu yapan anneye ise aşırı daha uzun zaman esnek çalışma imkânı getirilecek.
– ilk çocuğunu yapan anne, doğum izninin bitiminde altı aya kadar part-time çalışabilecek. Bu hakkın ilk iki ayında bayan, maaşını eksiksiz olarak alacak.

işçi babaya da doğum izni ati mi?

Memur baba, eşi doğum yaparsa on gün ücretli izne sahip, fakat işçi baba eşi doğum yaparsa tek bir gün dahi ücretli izne sahip değil. işverenin inisiyatifine kalmış, patronu \”Hadi oğlum git eşin doğum yapmış, eşinin ve çocuğunun yanında olsa\” derse ne âlâ. Demezse, eşi doğum yaparken o, makine başında çalışmak mecburiyetinde. Bakalım Torba yasa\`ya işçi baba için doğum izni koyacaklar mı?

Habertürk

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir