SGK Hizmet Dökümü

Türkiye’de çalışanlar sigorta durumlarını sorgulamak için sgk hizmet dökümü almak zorundalar. Yurtdışında çalışan Türk vatandaşları da sgk primi yatırırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan her vatandaş 4a, 4b, 4c gibi sınıflara ayrılmıştır. Bu 4lü sınıf esasında çalışılan konumu belirtmektedir. Sgk 4a olarak bilinen kesimin çoğunluğunu kamu kurumları haricindeki bir işyerinde maaşla çalışan işçileri ifade eder. 4b ise eskiden bağkur sigorta primi ödeyenleri kapsamaktadır. Sgk 4c ise kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu devlet memuru statüsünde çalışan memurların sigorta kodudur.

Hizmet dökümü alırken sisteme girdikten sonra 4’lü kodlardan birini seçmeniz istenir. Örnek, özel sektörde çalışıyorsanız 4a hizmet dökümü almanız gerekir. Başka bir alanda sigorta sorgulama yapamazsınız. Bununla birlikte 4c içinde durum aynıdır.

SGK Hizmet Dökümü
SGK Hizmet Dökümü

Sgk hizmet dökümü almak için t.c. kimlik numarası yeterlidir. Sgk altyapısıyla hazırlanan sgk hizmet dökümü sorgulama alanında tc no ile sgk sorgulama yapılmaktadır. Bu sayede prim ödeyen ya da sigortası ödenen vatandaşlar hızlı bir şekilde sgk hizmet dökümü alarak konu hakkında bilgi sahibi olurlar.

Tc no ile sgk hizmet dökümü almak için giriş yapıyoruz. Girdikten sonra istenen nüfus bilgilerini doğru olarak belirtilen yerlere yazıp sorgula dediğimizde ortası boş bir sayfa karşımıza çıkıyor. Buradaki hizmet bilgisi alanını bulup 4a 4c gibi seçim yapıyoruz. Seçtikten sonra açılan ekranda sgk hizmet dökümümüz karşımıza çıkıyor. Eski dönemde ödenen sigorta primleri de burada yer almaktadır. Yıllara ve aylara göre ayrılan hizmet dökümünü isterseniz pdf olarak kaydedebilirsiniz.

Doğruyu söylemek gerekirse sgk’nın yeni geliştirdiği bu sistem oldukça faydalı. Çünkü çoğu sigortalı, sgk hizmet dökümünü çıkarmak istiyordu ve ekrandan direkt çıkarmak istendiğinde sayfa taşıyor ya da başka bir sorun çıkabiliyordu. Şimdi ise sgk hizmet dökümü pdf formatında alınabildiği için ister email olarak gönderebilir ve geniş zamanda inceleyebilirsiniz, isterseniz de pdfi yazdırabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir