Memur Disiplin Affı

Memur disiplin affı 2014 yılında geliyor. Neredeyse tüm memurları kapsayacak olan disiplin affının yanı sıra, yeni devlet memuru olacaklara da 1 derece verilmesi düşünülüyor.

Devlet memurlarında ve kamu görevlilerine 2014 yılında disiplin affı geliyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve görevden ayrılan devlet memurlarının almış oldukları disiplin cezaları son kez affedilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar hakkında 14 Şubat 2005 tarihinden itibaren işlenmiş fiiller sebebiyle verilmiş olan bazı disiplin cezaları affediliyor. Disiplin affı kapsamı dışında kalan cezalar ise, devlet güvenliğine karşı işlenen suçlar, Anayasal düzene ve Anayasal düzenin işleyişine karşı gerçekleştirilen suçlar, zimmete geçirme, irtikap, rüşvet alma ve verme, hırsılık suçları, dolandırıcılık yapmak, sahtekarlık gibi sebeplerle alınan disiplin cezaları affın kapsamı dışında yer alıyor.

Bu tür suçların dışında alınmış olan disiplin cezaları, tümden affediliyor. Disiplin affına dair hükümler, TSK Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu ile Askeri Hakimler Kanunu’na tabi kamu personeli için geçerli olmayacak.

Bununla birlikte 2014 yılında yeni başlayan memurlarla birlikte 2005 yılında cezadan dolayı derece alamayan memurlara da 1 derece verilecek.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir