E Devlet Hes Kodu Alma

HES Kodu yani Hayat Eve Sığar Kodu, Covid19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Bu kod kişiye özel üretilir. Edevlet kapısından ya da HES mobil uygulaması üzerinden kolayca alınabilir. Aynı zamanda mesajla hes kodu alma sms servisi de bulunmaktadır.

Bu kodun çıkış sebebi kontrollü sosyal hayatta seyahat etmek ya da avm gibi ortamlara için bilgilerinizi vererek korona açısından risk oluşturmadığınızı ibraz etmiş olursunuz.

HES Kodu Nedir?

HES kodu, yeni güncellemeyle birlikte restoran, kuaför, berber gibi alanlarda, toplu taşımada, şehirlerarası yolculuklarda, kurumlara ve bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlara girişlerde Covid bakımından risk taşıyıp taşımadığınızı gösteren size özel koddur. Bu kod sayesinde kontrollü sosyal hayatın içinde olabilirsiniz.

Seyahat ederken HES Kodu zorunlu mu?

Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında tüm yurt içi uçuş ve toplu taşımacılıkta sizin ve diğer insanların sağlığı için HES Kodunu göstermenizi zorunlu tutmuştur. Uçuşlarda internet üzerinden yapacağınız bilet alımlarındaki aşamalardan biri de HES Kodu bildirme kısmıdır. Bu kısma oluşturduğunuz HES kodunu yazarak biletinizi alabilirsiniz. Otobüsle seyahatlerde de HES kodu bildirmek zorunludur.

HES Kodu Nasıl ve Nereden Alınır?

HES Kodu Alma
HES Kodu Alma

HES Kodunu 3 farklı şekilde alabilirsiniz. Bunlardan ilki HES yani Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması. Telefonunuzdan ücretsiz olarak HES uygulamasını indirdip giriş yaptığınızda HES Kodu Oluşturma sayfasına girerek kodunuzu oluşturabilirsiniz.

İkinci yöntem SMS ile HES kodu alma. HES kodu telefonunuzdan göndereceğiniz kısa mesaj ile alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, aralarında boşluk bırakılarak HES yazıp sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılıyor ve 2023’e SMS olarak göndermeniz yeterlidir.

E Devlet Hes Kodu Alma
E Devlet Hes Kodu Alma

Son yöntem ise E-Devlet Hes Kodu Alma yöntemidir. E Devlet giriş yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığı menüsünden ister kendiniz için isterseniz de 18 yaşından küçük çocuklarınız için HES Kodu oluşturup kullanabilirsiniz.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir