GİB Borç Sorgulama

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığına ait vergi borcu gibi borç sorgulamalarını gib borç sorgulama işlemlerindan kolayca yapabilirsiniz. Tc no ile Gib vergi borcu sorgulama yapmak için gelir idaresi başkanlığının internet vergi dairesine girip borç bilgilendirme servisini kullanmanız gerekmektedir.

Gib borç sorgulama işlemi tc kimlik numarası ve kimlik bilgileri kullanılarak yapılabilen online gib sorgulama işlemlerinden yalnızca biridir. İnternet ile şifresiz olarak yapılan gib borç sorgulama uygulaması sayesinde vergi dairelerine gidip saatlerce sıra beklemek gibi bir zahmetten kurtulmuş olursunuz.

GİB Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı borç sorgulama servisine girdiğinizde gib borç bilgilendirme servisini kullanabilmeniz için sizden tc kimlik numarası ve bazı özel bilgiler istemektedir. Vatandaşlık numarasının haricindeki bu bilgiler sırasıyla şunlardır;

 

  • Nüfus Cüzdanı Seri / No * /
  • Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası **

ya da

  • Annenizin Kızlık Soyadı İlk Harfi İkinci Harfi
  • Güvenlik Kodu
  1. (*) Nüfus Cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve no bilgileri yazılacaktır
  2. (**) Bu alana annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. Kimlik numarası yazılacaktır.

Yukarıda istenen bilgiler sorgulama ekranına girildiğinde gib borç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz ve internet vergi dairesi size ait borcunuz varsa döküm halinde sunar.

Bu işlem şifresiz olarak yapılmaktadır. Eğer e-devlet ile gib borç sorgulama yapmak isterseniz edevlet şifresiyle sisteme girdikten sonra gelir idaresi başkanlığı linkine tıklamanız yeterlidir.

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir