GİB Borç Sorgulama


GİB Borç Sorgulama
GİB Borç Sorgulama

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığına ait vergi borcu gibi borç sorgulamalarını gib borç sorgulama işlemlerindan kolayca yapabilirsiniz. Tc no ile Gib vergi borcu sorgulama yapmak için gelir idaresi başkanlığının internet vergi dairesine girip borç bilgilendirme servisini kullanmanız gerekmektedir.

Gib borç sorgulama işlemi tc kimlik numarası ve kimlik bilgileri kullanılarak yapılabilen online gib sorgulama işlemlerinden yalnızca biridir. İnternet ile şifresiz olarak yapılan gib borç sorgulama uygulaması sayesinde vergi dairelerine gidip saatlerce sıra beklemek gibi bir zahmetten kurtulmuş olursunuz.

GİB Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı borç sorgulama servisine girdiğinizde gib borç bilgilendirme servisini kullanabilmeniz için sizden tc kimlik numarası ve bazı özel bilgiler istemektedir. Vatandaşlık numarasının haricindeki bu bilgiler sırasıyla şunlardır;

 

 • Nüfus Cüzdanı Seri / No * /
 • Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası **

ya da

 • Annenizin Kızlık Soyadı İlk Harfi İkinci Harfi
 • Güvenlik Kodu
 1. (*) Nüfus Cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve no bilgileri yazılacaktır
 2. (**) Bu alana annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. Kimlik numarası yazılacaktır.

Yukarıda istenen bilgiler sorgulama ekranına girildiğinde gib borç sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz ve internet vergi dairesi size ait borcunuz varsa döküm halinde sunar.

Bu işlem şifresiz olarak yapılmaktadır. Eğer e-devlet ile gib borç sorgulama yapmak isterseniz edevlet şifresiyle sisteme girdikten sonra gelir idaresi başkanlığı linkine tıklamanız yeterlidir.

6 Comments Posted

 1. merhaba ben ne zaman emekli olabilirim acaba primim 3464 günüm var 1977 doğumluyum bana bilgi verirmisiniz acaba işe başlama tarihim 01 11 1997 de başladım

  • Merhabalar;
   8 yıl 1 ay 9 gün prim eksiğinizi doldurup 57 yaşına geldiğiniz de emekli olabilirsiniz.
   01.01.2034 tarihinde emekli olabilirsiniz

 2. Merhaba 01 07 1974 dogum beni1994 ilk kayıt 6.15 gün bağkur toplam 4100 günüm var kaç yaşında ve kaç gün ödenmesi gergerekmektedir ayrica ben kalp rahatsızlığı var %50 raporuda var. malul len bana geçen sene heyetten 3710 gün olması gerekmektedir dediler Ayrıntılı bir şekilde Aciklama yaparsanız sevinirim Teşekkürler.

 3. Merhaba tarihinde düzeltme. 07 01 1974 %50 raporuda bana tekrar heyete girmem gerekimi doktorlar çalışma malısın dedi bende çok zor durumdaçalışıyorum cvp bekliyorum teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*